Top 3+ Shopify Apps For Displaying The Unit Price

Sell Online With Shopify
Trusted by millions of businesses worldwide
Sign up for a free trial and enjoy 3 months of Shopify for $1/month on select plans.

If you are selling items like greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors, drinks, or even cut-to-size fabrics, or products with decimal quantities, you will need an app that allows you to sell your products by any unit. Because when customers will be able to see how much a single item is from a large bundle/set costs, they will be able to buy according to their needs which will help them make buying decisions faster. Moreover, the unit price is displayed on product and collection pages for a better experience for your customers. Please integrate these applications that help display unit prices for your store to bring the most convenience to your customers.

Here is the list of the best Shopify apps for displaying the unit price in 2022:

1. Price Per Unit

By using this app, you can easily display the unit prices of your products right under the total price, on both product pages and collection pages. The app is easy to configure and you can apply your settings to all the products in your store. You can provide a custom: * unit of measurement * currency * price per unit format. No coding is required. Simply install and enable the app and the price per unit will be displayed on both your product pages and your collections pages.

INSTALL

2. Unit Pricer: Price Per Unit

Customers will be able to see how much a single item is from a large bundle/set costs, which will help them make buying decisions faster. This app will help you make it easier. Through this app, you’ll be able to set clear unit prices for multiple product bundles/types at the same time, saving you the trouble of having to go to each. Unit Pricer is a simple but powerful plugin that shows unit prices for bulk or measured items on your Shopify store. You can set up Unit Pricer in seconds and never think about it again.

INSTALL

3. IzyUnit: Price Per Unit

This app allows you to sell your products by any Unit. Like meter, kilogram, liter, lb, oz, etc. It is essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you.

You can now sell products with decimal quantities. It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated.

INSTALL

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *